Met de caravan op vakantie? Dat lijkt niet de meest voor de hand liggende manier om op reis te gaan voor een rolstoelgebruiker, maar Dennis van den Boomen ziet er juist de voordelen van. Al was het behalen van een aanhangerrijbewijs al een avontuur op zich... 

Dennis heeft een gezin met twee jonge kinderen. Hij ontdekte dat het boeken van een vakantie niet altijd even makkelijk ging: “Soms zijn toegankelijke vakantiehuisjes niet zo toegankelijk voor me als ze vooraf lijken. Geschikte en leuke huisjes zijn ook vaak heel duur en al ver vooruit volgeboekt. En om in een hotel te zitten: dat is voor twee jonge kinderen weer minder leuk.” Zo ontstond het idee om met een caravan op reis te gaan. Zijn rolstoelbus – een Volkswagen Transporter – heeft voldoende trekkracht, maar aangezien Dennis op dat moment alleen een rijbewijs B had, zou dat betekenen dat hij slechts met een kleine caravan zou mogen rijden. Om met het hele gezin comfortabel op reis te kunnen, was een grotere caravan nodig – en dus een aanhangerrijbewijs (BE).

Dennis van den Boomen gezin vakantie rolstoel caravan auto bus Dennis van den Boomen in zijn omgebouwde auto (© Bever Autoaanpassingen)

Dubbele bediening

Dennis klopte aan bij Bever Autoaanpassingen met de vraag hoe hij dat kon aanpakken. “Dat is weer typisch een vraag voor jou, dat zoek ik voor je uit”, was de reactie. Diezelfde mentaliteit past Dennis ook toe in het dagelijks leven. “Je kan uitgaan van het onmogelijke, maar ik zoek liever naar hoe iets wel lukt. Soms heb je daarvoor het geluk nodig dat je mensen om je heen hebt die daarbij helpen. Zo had ik het zonder Bever nooit voor elkaar gekregen. Maar ook niet zonder Autorijschool Van Esch.”

Ik zoek liever naar hoe iets wel lukt.

Bever heeft weliswaar lesauto’s met de benodigde aanpassingen, maar geen ervaring met BE-rijlessen. Dat zou daarom erg duur worden. Autorijschool Van Esch heeft wel ervaring in opleidingen met aanhangerrijbewijzen, maar geen lesauto met de aanpassingen die Dennis nodig heeft. “Daarom bouwden we mijn rolstoelbus om tot lesauto. Op zich betreft die dubbele bediening met een rempedaal aan de passagierskant een redelijk eenvoudige aanpassing, maar de auto moest ook als lesauto gekeurd worden bij de Rijksdienst Wegverkeer (RDW) en het CBR. Ik heb dus mijn rijlessen en rijexamen in mijn eigen bus kunnen doen. Dat kost natuurlijk wel wat, maar een hobby mag geld kosten. Na het examen is die dubbele bediening er weer uitgehaald.”

Dennis van den Boomen gezin vakantie rolstoel caravan auto bus Dennis gaat met zijn gezin op vakantie met rolstoel én caravan (© Bever Autoaanpassingen)

Geen extra aanpassingen

Dennis en zijn gezin konden daarna speuren naar een geschikte caravan. “We hebben er heel veel bekeken. Vooral om te kijken hoe ik erin kom. Uiteindelijk hebben we er een gevonden waarbij we geen extra aanpassingen hoefden te doen. Ik rijd met mijn elektrische rolstoel tot de deur en kan dan met de hoog-laagfunctie precies op de juiste hoogte ten opzichte van de caravanvloer komen. Direct om de hoek staat het bed, zodat ik de transfer daarheen kan maken. Wel is de deur extra breed. Mocht het dus nodig zijn, dan kan ik in ieder geval met een handbewogen rolstoel in de caravan. Op de camping heb ik alleen een toegankelijke douche- en toiletruimte nodig, maar dat is tegenwoordig bijna overal.”

Omdat de voortent opblaasbaar is, vormt dat ook geen obstakel bij het opzetten. Dankzij de IsabellaFloor vloertegels kan Dennis probleemloos door de voortent rollen. Aan- en afkoppelen is een fluitje van een cent dankzij de ‘mover’. Wel zo prettig, want bij een tussenstop tijdens de reis moet de caravan losgekoppeld worden, omdat achterin de bus de rolstoellift zit. De caravan heeft ook een ‘levelsysteem’ zodat met één druk op de knop de kampeerwagen automatisch waterpas komt te staan. 

Dennis van den Boomen gezin vakantie rolstoel caravan auto bus Dennis gaat met zijn gezin op vakantie met rolstoel én caravan (© Bever Autoaanpassingen)

Kampeervirus

Als generale repetitie probeerde het gezin de caravan dit voorjaar uit in Zeeland. Sinds die geslaagde test heeft de familie Van den Boomen het kampeervirus helemaal te pakken. “Afgelopen zomer reisden we naar Zwitserland en Italië, naar het Gardameer. En in 2025 gaan we eerst weer naar Zeeland en in de zomer willen we naar Zuid-Frankrijk!” 

 

Altijd op de hoogte blijven?