De auto van Ardy: "Kunnen gaan en staan waar je wilt"
20 mei 2025
Bever Autoaanpassingen
De 24-jarige Ardy Prins behaalde in maart 2024 zijn rijbewijs. Een jaar later ontving hij zijn allereerste auto, een Mercedes Sprinter. Kort na de aflevering vertelt hij over zijn eerste ervaringen. Studie, stage, werk en sociale contacten, Ardy is klaar om kilometers te maken en zijn vrijheid te ontdekken.
Ardy Prins werkt sinds 2019 als vrijwilliger voor Scouters, een platform voor informatie en onafhankelijk advies over hulpmiddelen. Hij heeft daar de functie van webmaster, niet gek dus dat hij inmiddels ook ‘Allround Mediamaker’ studeert aan het Grafisch Lyceum in Utrecht. Uiteindelijk hoopt hij ook in die hoedanigheid aan de slag te kunnen. “Het liefst in de zorg of in de publieke sector.” Voor Ardy’s studie en stages is vervoer uitermate belangrijk. Tot voor kort maakte hij gebruik van de taxi.
Het gevaar is wel dat ik straks de Bob ben als ik met vrienden uitga.
“Met een lichamelijke beperking moet je nu eenmaal veel regelen en plannen. Dat was met de taxi ook zo. Mijn auto geeft me de vrijheid die eerder niet vanzelfsprekend was: kunnen gaan en staan waar je wilt. Als ik op mijn werk nog even vijf minuten wat af moet maken, dan kan dat. Andersom geldt dat ook. Bijvoorbeeld wanneer ik luister naar de signalen van mijn lijf en eerder naar huis moet. En wat dacht je van de stress die het scheelt als je medische afspraken hebt die uitlopen en je geen rekening hoeft te houden met die taxi? Ik kon soms zelfs ergens niet naar toe omdat ik geen vervoer geregeld kreeg.”
Mooie techiek
Met het roze pasje op zak klopte de autoliefhebber aan bij Bever Autoaanpassingen. Toevallig stond daar een Mercedes Sprinter die door de eerste eigenaar al was voorzien van het benodigde Joysteer-systeem. “Als ik geen beperking had, zou ik niet voor een Mercedes Sprinter hebben gekozen, maar de bus is zo goed als nieuw. Toen ik bij Bever wegreed, stond de teller nog maar op 1100 kilometer. Dat kan je eigenlijk geen occasion noemen. En als je ziet wat voor mooie techniek en veiligheid er is ingebouwd, dat is bizar!”
Techniek in de auto van Ardy:
Joysteer 4-weg joystickbesturing
Maatwerk bedieningspaneel met schakelaars voor o.a. contact/startknop, parkeerrem, wegdraaibare steun, zonneklep en claxon.
Elektrische rolstoelvergrendeling type Dahl Docking Systeem
De eerste rit voerde hem naar zijn stage bij de communicatiehulpmiddelen-leverancier KMD. “Daar denken ze altijd erg fijn met me mee. Zo had een collega geregeld dat er een parkeerplaats voor me was vrijgehouden.” In plaats van meerijden, kan hij vanaf nu zelf mensen meenemen. “Het gevaar is wel dat ik straks de Bob ben als ik met vrienden uitga.”
De bus heeft plek voor twee ‘lopende’ passagiers. Verder kan hij achter de bestuurdersplek nog een extra rolstoel kwijt. Niet als passagiersplek, maar voor zijn sportrolstoel. Want Ardy is sinds zijn vijftiende fanatiek rolstoelhockeyer. “Voorheen had ik altijd een pgb’er uit mijn netwerk die me naar de hockey reed. Die hielp me dan met de transfers en het inladen van de sportrolstoel.” Ardy heeft de bus nog maar zo kort, dat hij nog even moet uitzoeken hoe hij dat zelfstandig voor elkaar krijgt. “Maar je wordt vanzelf creatief.”
Nieuwe uitdagingen
Zo’n eigen auto geeft dus ook weer nieuwe uitdagingen. “Veel parkeergarages bij ziekenhuizen zijn te laag voor de Sprinter, maar ik weet dat ik op een van die locaties op een parkeerterrein achter een slagboom terecht kan. Ik heb nog niet zo’n stokje waarmee ik op het knopje van de intercom kan drukken. Ik belde daarom vooraf even met de locatie en toen stond er keurig een beveiliger klaar die de slagboom voor me opendeed. Die stond toen ook vol bewondering te kijken naar alle techniek die er in mijn bus zit.”